MOTOR NÖRON NEDİR?

Amiyotrofik lateral skleroz, MNH, tanı kriterleri, belirti ve bulgular, ALS’de bakım.

İleti: 189
Kayıt: 18 May 2011, 08:43
İletiTarih: 04 Haz 2011, 11:26
Motor nöron dediğimiz, vücudumuzda istemli hareketleri yaptıran sistemin (piramidal sistem) 2 grup sinir hücresine denir.

Beynimizin Motor merkezinde (Motor alan, Brodman 44.Alanı, girus presentralis) oluşan elektriksel uyarılar, omuriliğe kadar 1.Motor nöron (alfa motor nöron) denilen sinir hücresi tarafından iletilir. Beyin korteksinden omuriliğe kadar gelen bölümdeki sinir hücrelerine birinci motor nöron (üst motor nöron) denir.

Omurilikte ön boynuz denilen bölgede ikinci motor nöron (alt motor nöron) başlar. 1 ve 2. motor nöron arasındaki elektriksel uyarı geçişi, Sinaps adı verilen boşlukta kimyasal işlemler ile gerçekleşir.

Sinaps boşluğundan 2. motor nörona iletilen elektriksel uyarı, omurilikten ilgili kas bölgesine kadar iletilir. Bu elektriksel uyarı ile kaslarımız çalışır. (bu arada her omur aralığında bulunan spinal ganglion (sinir düğümü) içinden geçer)

İşte yukarıda sözettiğim Birinci ve ikinci motor nöronu etkileyen hastalıklara genel olarak Motor Nöron Hastalığı (Motor Neuron Disease) denir.

ALS, bir motor nöron hastalığıdır. Her motor nöron hastalığı ALS değildir!

ALS ise bu sinirleri etkileyen hastalıklardan sadece birisidir. Örneğin ALS hastalığı 1+2 motor nöronları etkiler. 1 ve 2 motor nöron içerisinde nedeni bilinmeyen bir şekilde SOD 1 enzim bozukluğu vardır. (bilebildiğimiz nedenlerden sadece bir tanesi)

Resim

PLS (primer lateral skleroz) ise sadece 1 motor nöronu etkiler.
PMA (Progresif Müsküler Atrofi) ise sadece 2.Motor nöronu etkiler.
SMA (Spinal müsküler Atrofi) hastalığında, 1 ve 2 motor nöron içerisinde doğuştan enzim üretme eksikliği vardır. Genetik bir hastalıktır.
Bunların dışında motor nöron sistemini etkileyen pek çok hastalık daha vardır.

Als (Motor Nöron Hastalığı)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron