b12

YAŞLILARDA BEYİN KÜÇÜLMESİ VİTAMİN B 12 EKSİKLİĞİYLE İLİŞKİLİ OLABİLİR

Et, süt ve yumurtada bulunan B 12 vitamininin yetersiz emiliminin nörolojik bozukluklarda rol oynadığı biliniyor. Fakat hepsi bu değil. İngiltere’de yapılan güncel bir çalışmaya göre, yaşlılarda B 12 vitamininin düşük düzeylerde alınması beyin küçülmesine yol açabiliyor.

Çalışmaya yaş ortalaması 73,  mental bozukluğu olmayan, 107 kadın ve  erkek katıldı. Araştırmacılar beyin hacmini ölçmek için manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullandılar. Kan testleri ile B 12 vitamin düzeylerini kaydettiler. Vitamin düzeyleri temel alınarak üç grupta toplanan denekler, yıllık tarama ve fizik ve mental muayeneler eşliğinde beş yıl süreyle takip edildi.

B12 vitamin düzeyleri en düşük olan grup, en yüksek olan grupla karşılaştırıldığında, beyin hacmindeki küçülme iki kat daha fazlaydı. Başlangıç beyin büyüklüğü, yaş, cinsiyet, eğitim, kognitif test skorları ve kan kimyası ölçümleri kontrol edildikten sonra bile anlamlı bir fark söz konusuydu.

Çalışmanın öncü yazarı, Oxford Üniversitesi’nden farmakoloji profesörü  David Smith’e göre, çalışmada bir ilişki saptandığı halde, aralarında nedensel bir bağlantı kurulamamış.

“Bu bulgu yarın hemen gidip vitamin B 12 tabletleri almanız gerektiği anlamına gelmiyor. B12’nin beyin küçülmesini önlemedeki etkililiğini test eden klinik çalışma sonuçlarını alana kadar beklememiz gerekiyor.”

NICHOLAS BAKALAR

KAYNAK: www.nytimes.com

“YAŞLILARDA BEYİN KÜÇÜLMESİ VİTAMİN B 12 EKSİKLİĞİYLE İLİŞKİLİ OLABİLİR” üzerine 2 düşünce

  1. benim babam 4yıl oluryor kısmi felc gecirdi sag tarafdan sagtaraf tutmuyor cok azhareketi vr gözler bulanık görüyor net görmüyor bilinc kaybı var böbreklerde sorunvar kalp yetmezligi var doktora getirdik norolojiye anzermır olabilir dedi bant verdi bilinci yerinde olmadıgı icin felcden dolayı beyninde damar tıkanıklıgıdavar ondan olmazmı damar tıkanıklıgından bilinc kaybı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir